Kotły na biomasę stają coraz bardziej popularne zarówno w przemyśle, jak i wykorzystywane w domach jednorodzinnych. Ich konstrukcje są nowoczesne, ekologiczne, zautomatyzowane, bardzo oszczędne i odznaczają się bezproblemową instalacją. Zastosowane w nich rozwiązania są gwarancją bezpieczeństwa i komfortu użytkowania instalacji grzewczej. Różnią się między sobą istotnymi parametrami takimi jak rodzaj zastosowanego paliwa, temperaturą pracy, występowaniem podajnika lub jego brakiem, sposobem pobierania powietrza do spalania oraz materiałami jakie zostały użyte do budowy urządzenia.
Są to parametry istotne dla doboru kotła zgodnie z konkretnym zapotrzebowaniem. Te urządzenia, które z powodzeniem sprawdzą się w domach jednorodzinnych, nie dadzą rady obsłużyć np. hali magazynowej. Tam potrzebna jest nie tylko większa moc ale też dużo większy zasobnik na paliwo.
Spis treści
ToggleCZYM JEST BIOMASA?
Biomasa to nic innego jak substancje organiczne, które ulegają biodegradacji. Mogą być pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Są najstarszym odnawialnym źródłem energii, do tego najłatwiej pozyskiwanym i najpowszechniej wykorzystywanym. Do biomasy zaliczamy drewno, słomę, osady ściekowe podobne do torfu oraz odpady komunalne zawierające makulaturę. Pochodzenie tych produktów powoduje, że biomasa jest całkowicie ekologiczna i przyjazna dla środowiska naturalnego. Może ona pochodzić z produkcji i procesu przetwarzania produktów roślinnych albo powstawać jako materiał roślinny hodowany na potrzeby energetyczne, do takich zaliczamy np. plantacje wierzby.
Biomasa ze względu na formę występowania w przyrodzie dzieli się na:
- stała – odpady drzewne, brykiety, pellety, słoma, osady ściekowe, zrębki drzewne.
- ciekła – etanol, metanol i inne frakcje olejów roślinnych,
- gazowa – biogaz (gaz błotny).
Duża różnorodność produktów wspólnie określanych mianem biomasy wymusza stosowanie podziału w zależności od rodzaju zastosowania.
Do uzyskania ciepła wykorzystuje się najczęściej:
- drewno o niskiej jakości technologicznej oraz odpadowe,
- odchody zwierząt,
- osady ściekowe,
- słomę, makuchy i inne odpady produkcji rolniczej
- wodorosty uprawiane specjalnie w celach energetycznych,
- odpady organiczne np. wysłodki buraczane, łodygi kukurydzy, trawy, lucerny,
- oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce,
- biogaz.
CO TO JEST PELLET?
Jest to biomasa sproszkowana pod bardzo wysokim ciśnieniem. Z niedużej jej objętości uzyskuje się sporo energii. Niewielkie rozmiary granulatu pelletu sprawiają, że łatwo go dozować korzystając z kotłów z podajnikiem przez co są wygodne w użytkowaniu.
KOTŁY NA PELLET
Do najbardziej popularnych kotłów na biomasę zaliczamy kotły na pellet, ze względu na fakt, iż są najbardziej wygodne, a także ekologiczne, a ogrzewanie nimi jest niezwykle efektywne. Jak na kocioł na paliwo stałe są dobrze zautomatyzowane i mało angażujące w obsługę. Posiadają duży zasobnik, do którego wsypany zapas paliwa może starczyć nawet na kilka dni. Stąd automatycznie jest podawane małymi porcjami do paleniska, a więc jego spalanie jest efektywne. W prosty sposób można poprzez wydłużanie lub skracanie przerw między dostarczaniem następnych dawek, dostosować ilość paliwa do zapotrzebowania na moc cieplną. Kocioł nie dymi, gdyż nie trzeba ograniczać dopływu powietrza do paleniska. W momencie gdy ogrzewanie nie jest potrzebne można zaprzestać spalania, a gdy znowu jest potrzeba dostarczenia ciepła do instalacji, podobnie jak w kotle gazowym, paliwo automatycznie się rozpala. Biomasa jest na tyle dobrze wysuszona, że łatwo się zapala, wystarczy grzałka elektryczna do jej podgrzania. Dzięki takim rozwiązaniom pracy kotła straty postojowe są bardzo niewielkie a kocioł osiąga wysoką sprawność eksploatacyjną nawet w domu o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło.
Producenci mają rozwiązania dla właścicieli małych domów w postaci kotłów na pellet o kompaktowej budowie, które z powodzeniem zmieszczą się w kotłowni o powierzchni nawet 7-9 m2, z zachowaniem wszelkich odległości.
Dodatkowo kotły na pellet posiadają programatory czasowe i systemy sterowania pogodowego. Są na tyle nowoczesne i zautomatyzowane, że można poprzez włączenie ich w system domu inteligentnego zarządzać nimi z pozycji smartfona czy aplikacji internetowej bez konieczności odwiedzania kotłowni. Można też wykorzystać do tego celu regulator pokojowy.
Ogrzewanie domu pelletem generuje koszty porównywalne z kosztami ponoszonymi na eksploatację kotła na gaz ziemny.
Decydując się na nową instalację można wybrać między dwoma rodzajami kotłów: jednopaliwowe, które spalają tylko jeden typ paliwa (najczęściej pellet czy słomę) i wielopaliwowe, które są przystosowane do spalania różnych paliw. Mają wtedy zazwyczaj poza podajnikiem dodatkowy ruszt do spalania, np. drewna kawałkowego. Są droższe i przeznaczone do zastosowań w przemyśle ale też bardziej uniwersalne.
ZALETY KOTŁÓW NA BIOMASĘ
- zapewniają niskie koszty ogrzewania
- ich praca jest przyjazna dla środowiska
- utrzymują czystą kotłownię
- urządzenia są wydajne i proste w obsłudze
- posiadają rozbudowane systemy sterowania
- atrakcyjne paliwo do C.O. ze względu na otrzymywaną dużą ilość ciepła
- wytwarzanie biomasy jest proste i tanie
- podczas spalania nie uwalniają się związki chemiczne uciążliwe dla środowiska jak przy spalaniu paliw kopalnych
RODZAJE KOTŁÓW:
- Kotły z górnym spalaniem
- Kotły z dolnym spalaniem
- Kotły zagazowujące drewno