Ogrzewanie domu drewnem może kojarzyć się z kominkiem wykorzystywanym jako dodatkowe źródło ogrzewania, ale nadszedł czas kiedy drewno może być używane jako główne źródło ogrzewania budynku. Dodatkowo jest to źródło ekologiczne, powoduje znacznie mniej brudu w kotłowni oraz jest tańsze niż węgiel. Najbardziej efektywną techniką spalania drewna jest jego zgazowanie. Proces ten nazywa się pyrolizą. Jest to nic innego jak podgrzanie drewna w celu wytworzenia gazu drzewnego, a następnie jego spalenie w ceramicznej komorze kotła. To wyjątkowo ekonomiczny sposób ogrzewania domu emitujący stosunkowo niewielką ilość zanieczyszczeń do atmosfery. Poza tym drewno uznawane jest za paliwo odnawialne a jego wykorzystanie zmniejsza wydobycie paliw kopalnych. Jeśli dodatkowo możemy pozyskiwać drewno z własnego lasu czy sadu to koszt ogrzewania będzie praktycznie zerowy.
Kotły zgazowujące drewno nie są wynalazkiem naszych czasów, gdyż rozkwit przeżywały w latach 30 i 40 ubiegłego wieku, kiedy to w odpowiedzi na niedobór benzyny i oleju napędowego pojawiły się maszyny rolnicze i samochody napędzane gazem drzewnym.
Spis treści
TogglePALIWO DO KOTŁA ZGAZUJĄCEGO
W kotle tym nie możemy palić węglem ani ekogroszkiem a jedynie drewnem drzew liściastych. Drewno sezonowe powinno mieć do 20% wilgotności. Zaletą są przy tym duże drzwiczki oraz duża komora. Znacznie większa niż w przypadku innych pieców. Oznacza to, że możemy w nim palić polanami drewna większych rozmiarów. Pozwala to na osiągnięcie dłuższej stałopalności co w przypadku kotłów na paliwo stałe wpływa na lepszą pracę i wydajność urządzenia.
Istnieją również na rynku piece zgazowujące drewno z najwyższej półki, w których poza drewnem można wykorzystywać inne paliwo stałe. Takich modeli jest jednak niewiele.
PROCES ZGAZOWUJĄCY DREWNO
Odpowiednie do spalania drewna są kotły ze spalaniem dolnym. Drewno jest suszone i odgazowywane w górnej komorze kotła poprzez ograniczony dostęp powietrza. Natomiast w jego dolnej części dzięki wysokiej temperaturze i powietrzu jakie jest dostarczane do dyszy znajdującej się między dolną a górną komorą dochodzi do spalania gazu drzewnego docierającego z góry. Sprawność ciepła takiego kotła sięga 90%, czyli jest trzykrotnie większa od tradycyjnych pieców na drewno. Jest tak wysoka ze względu na zwiększony odzysk ciepła z bardzo kalorycznych substancji, które powstają w czasie podgrzewania paliwa.
Ważnym czynnikiem, który wspomaga efektywną pracę pieca zgazowującego jest montaż zasobnika buforowanego na wodę. Dzięki temu woda w zbiorniku jest podgrzewana do żądanej temperatury co pozwala na ogrzewanie domu przez kilkanaście godzin a nawet przez całą dobę.
ZALETY KOTŁA ZGAZOWUJĄCEGO DREWNO
Piece te są łatwe w obsłudze, zwłaszcza jeśli wyposażmy je w odpowiednie urządzenia sterujące. Niewątpliwą zaletą kotła zgazowującego drewno jest jego bezproblemowa praca przy braku zasilania. Proces zgazowywania odbywa się z wykorzystaniem naturalnego ciągu kominowego i przy najniższym zużyciu opału. Dodatkowo spełnia restrykcyjna parametry emisyjne jednocześnie pozwala w pełni wykorzystać energię zgromadzoną w drewnie opałowym. Kocioł jest również trwalszy ze względu na to, że komora spalania jest szczelnie zamknięta i zabezpieczona przed działaniem środowiska zewnętrznego. Dlatego też zapewnia bardziej efektywny i wydajny sposób ogrzewania domu.
Okazuje się, że kocioł zgazowujący drewno jest bardziej ekologiczny niż kocioł na ekogroszek. Emisja spalin jest bardzo niska, porównywalna z piecem gazowym. Natomiast czyste i pięknie pachnące drewno przechowywane w sposób estetyczny w drewutniach może stać się ozdobą naszej posesji.
Nasze piece zapewniają wieloletnią i bezawaryjną pracę. Są przyjazne dla środowiska, energooszczędne i kwalifikują się do programu CZYSTE POWIETRZE.