W Polsce fotowoltaika ma zastosowanie jako dodatkowe źródło energii. Mało kto ją gromadzi w przeznaczonych do tego celu akumulatorach, ze względu na ich koszta. Jako rozwiązanie można zastosować akumulatory z ciągników, które są dostępne w o wiele niższych cenach niż te dedykowane. To całkowicie wystarcza. Ale aby zgromadzić w nich prąd należy najpierw mieć panele.
Spis treści
ToggleENERGIA SŁONECZNA
Niewyczerpalna energia płynąca prosto ze słońca – brzmi niesamowicie? A dodatkowo budzi konotację dwóch pojęć: bezpieczeństwo i darmowo. Bezpieczeństwo energetyczne, gdyż słońce nie wyczerpie się z całą pewnością przed końcem życia naszego i naszych dzieci. Darmowo – gdyż ze słońca każdy z nas może korzystać bez jakichkolwiek opłat, a jest ono trzecim co do wielkości źródłem energii naturalnej wykorzystywanym na świecie po wodzie i powietrzu. Wystarczą panele fotowoltaiczne, za pomocą których energia z promieniowania słonecznego przekształci się w energię elektryczną.
FOTOWOLTAIKA
Metoda, która polega na przekształcaniu energii pozyskiwanej ze słońca nosi miano Fotowoltaiki. Natomiast podstawowym narzędziem, które przekształca zwykłe światło w potrzebny prąd są panele fotowoltaiczne, nazywane też panelami solarnymi. Wystarczy, że promienie słońce będą padały na panele fotowoltaiczne by zaszło zjawisko fotowoltaiczne a w jego efekcie doszło do wytworzenia prądu stałego. Następnym bardzo ważnym narzędziem jest inwerter inaczej zwany falownikiem. Za jego pośrednictwem prąd stały jest zamieniany na prąd zmienny, a więc taki jakim zasilamy nasze urządzenia AGD i RTV w domu. Dodatkowo falownik dokonuje stałej kontroli pracy naszej instalacji fotowoltaicznej, a więc na bieżąco dopasowuje parametry generowanego prądu do parametrów naszej domowej sieci. Ulega też wyłączeniu w razie wykrycia jakiejkolwiek awarii.
PANELE FOTOWOLTAICZNE A KOLEKTORY
Często panele fotowoltaiczne są mylone z kolektorami, inaczej nazywanymi solarami. Rzeczywiście na pierwszy rzut oka można nie dostrzec różnicy, gdyż wizualnie są do siebie podobne i trzeba wprawnego oka by je odróżnić. Jednak co do funkcjonowania oba te urządzenia znacznie się różnią. Za pomocą kolektorów słonecznych uzyskamy jedynie ciepło, fotowoltaika za to generuje prąd.
MONTAŻ PANELI NA DACHU CZY NA ZIEMI
Możemy zdecydować czy nasze panele fotowoltaiczne umieścimy na gruncie czy na dachu. W pierwszym przypadku musimy sprawdzić czy grunt, na którym planujemy instalację nie jest podmokły lub zalewowy. Musimy również zrezygnować z miejsca, w którym w ziemi wykonano infrastrukturę do sieci gazowej lub wodociągowej. Kluczowym oczywiście elementem jest ekspozycja na słońce naszej działki, a więc upewnić się należy czy nie zacieniają ją drzewa bądź sąsiednie budynki.
Gdy z kolei zdecydujemy się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu, certyfikowany konstruktor budowlany sprawdzi jego stan i nośność przed montażem. Może się okazać, że zleci wzmocnienie lub całkowitą wymianę konstrukcji dachowej.
Aby pozyskiwać jak najwięcej ilości z energii słonecznej konieczne jest zamontowanie paneli fotowoltaicznych w odpowiedniej pozycji. Najlepsze rezultaty daje ich montaż pod kątem 30° – 35° względem podłoża. Taki kąt nachylenia jest łatwy do uzyskania zarówno w przypadku dachu jak i gruntu. Wystarczy specjalna konstrukcja wsporcza lub elementy montażowe.
ZALETY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH
- Pozwala na osiągnięcie niezależności od stale rosnących cen prądu
- Zmniejszenie rachunków za prąd niemal do zera
- Przyczynia się do zmniejszenia emisyjności
- Spowalnia postępującą degradację środowiska naturalnego
- Wygoda, gdyż zamontowane panele fotowoltaiczne są bezobsługowe
- Niezawodność modułów fotowoltaicznych, które są wytrzymałe mechanicznie i mogą pracować nieprzerwanie przez dziesiątki lat.
- Korzystając z instalacji fotowoltaicznych zyskujemy prestiż osoby świadomej ekologicznie i dbającej o naszą planetę.
- Możliwość pozyskania dofinansowania z programu Czyste Powietrze