Audyt energetyczny nazywany jest też audytem cieplnym i ma na celu określenie energooszczędności budynku, a także wskazanie możliwości ograniczenia kosztów związanych z zużyciem energii. Taka ekspertyza określa zakres i parametry techniczne prac prowadzących do zmniejszenia zapotrzebowania budynku na ciepło. Umożliwia dokonanie obiektywnej oceny co do zasadności przeprowadzonych prac modernizacyjnych i wskazuje najbardziej optymalne rozwiązania zarówno z punktu widzenia kosztów realizacji jak i oszczędności energii. Jest więc jednym z narzędzi, które za pomocą termomodernizacji pozwali przygotować gospodarstwa domowe na założenia Unii Europejskiej o polityce neutralności klimatycznej. Audyt jest stosowany w obiektach każdego rodzaju, ale może także dotyczyć sieci ciepłowniczych czy źródeł ciepła.
NA CZYM POLEGA AUDYT ENERGETYCZNY
Polega on na szczegółowej analizie zużycia energii w budynku oraz przedstawieniu szacunkowych wartości po wykonaniu robót termoizolacyjnych. Wskazując propozycję działań – na podstawie analizy zużycia energii i stanu technicznego urządzeń w budynku, audytor przedstawia rekomendacje działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie kosztów związanych z zużyciem energii.
W skład takiej ekspertyzy wchodzi:
- Analiza zużycia energii – obejmuje zebranie informacji na temat zużycia energii w budynku w ciągu ostatniego roku lub kilku lat. Dzięki temu można ocenić tendencje w zużyciu energii i wskazać obszary, w których możliwe są oszczędności.
- Analiza stanu technicznego urządzeń – polega na ocenie stanu technicznego urządzeń grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i oświetleniowych, aby zidentyfikować potencjalne źródła strat ciepła i energii.
- Badanie izolacji termicznej – obejmuje badanie izolacji termicznej budynku lub elementów budynku (np. dachów, ścian, podłóg, przegród), aby ocenić ich skuteczność i zidentyfikować miejsca, w których może dojść do strat ciepła.
- Analiza oświetlenia – to ocena zużycia energii związanej z oświetleniem oraz wskazanie możliwych sposobów na poprawę efektywności energetycznej oświetlenia.
- Ocena opłacalności inwestycji – obejmuje ocenę opłacalności różnych rozwiązań mających na celu poprawę efektywności energetycznej w budynku.
W wyniku audytu energetycznego powstanie szczegółowy opis stanu budynku, jego paramentów. Będzie on dotyczył systemu ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, izolacji wszystkich przegród (ściany, dach), stolarki otworowej (okna i drzwi).
Sporządzenie audytu energetycznego budynków jest też konieczne, gdy inwestor chce skorzystać z finansowania na zasadach określonych w Ustawie o Wspieraniu Termomodernizacji i Remontów z dnia 21 listopada 2008 roku. (Dzienniku Ustaw nr 223 z 29 grudnia 2008 roku, pozycja 1459. Nowelizacja w dniu 7 czerwca 2010 – Dziennik Ustaw nr 76, pozycja 493.) Obecnie audyt energetyczny wykorzystuje się również przy innych dofinansowaniach, nie tylko z mocy ustawy termomodernizacyjnej. Audyty energetyczne służą do pozyskiwania środków z Regionalnych Programów Operacyjnych, dofinansowania z innych środków celowych na poziomie samorządowym.