Firma z tradycją

Firma z tradycją

Od 15 lat na rynku
Zajmujemy się instalacją i modernizacją systemów ogrzewania oraz ich serwisem. Dokonaliśmy kilkuset udanych instalacji lub modernizacji. W zakresie naszych usług jest też audyt energetyczny budynków. Jesteśmy autoryzowaną firmą w programie Czyste Powietrze.
Edit Template

Moda na ogrzewanie podłogowe

Przyszła moda na ogrzewanie podłogowe. Skąd to wiemy? W ostatnich latach większość instalacji grzewczych w domach wykonujemy w formie ogrzewania podłogowego. Przyszła więc pora aby to opisać.

ISTOTA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Wspólnie z ogrzewaniem sufitowym i ściennym ogrzewanie podłogowe zaliczane jest do ogrzewania płaszczyznowego. Potocznie nazywane podłogówką z jednej strony wykorzystuje duże powierzchnie, z drugiej nie wymaga wysokiej temperatury by zapewnić komfort cieplny. Możemy zastosować je w poszczególnych pomieszczeniach lub w całym domu.

Ogrzewanie podłogowe będzie najlepszym rozwiązaniem dla domów ogrzewanych pompą ciepła lub piecem kondensacyjnym. Dzięki niskiej temperaturze wody w instalacji w największym stopniu wykorzystywany jest potencjał tych urządzeń grzewczych. Dzieje się tak dlatego, że przy względnie niskiej temperaturze wody zasilającej, a taka jest wymagana przy ogrzewaniu podłogowym, pompy ciepła i gazowe kotły kondensacyjne pracują z niezwykle wysoką efektywnością. To z kolei przekłada się na ekonomiczność tego rozwiązania. Istnieją trzy rodzaje ogrzewania podłogowego: powietrzne, wodne i elektryczne.

ZALETY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Jest to wybór ekologiczny, nowoczesny i dobry dla naszego zdrowia. Zapewnia najbardziej komfortowy rozkład temperatur we wnętrzu, bliski idealnemu. Najcieplej jest nam w stopy a nieco chłodniej w głowę. Jest to najbardziej korzystne dla naszego organizmu. Ze względu na to, że grzejnikiem jest cała podłoga lub większa jej część, ciepło równomiernie oddawane jest do pomieszczenia. Jest to rozwiązanie estetyczne, proste i niemal nie widoczne. Nie zaburza w żaden sposób estetyki wnętrza jak to ma miejsce przy tradycyjnych grzejnikach. Taki rodzaj ogrzewania zapewnia mniejszy ruch powietrza w pomieszczeniu niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Nie będzie więc w powietrzu krążył kurz jak ma to miejsce w pomieszczeniach wyposażonych w grzejniki.

POWIETRZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Taki rodzaj ogrzewania jest niemożliwy do instalacji w gotowej przestrzeni dlatego musi zostać zaplanowany z dużym wyprzedzeniem. Niezwykle popularny w Skandynawii. Polega na tym, że przez kanały usytuowane bezpośrednio w podłodze lub w fundamentach przepływa ogrzane powietrze. Takie połączenie fundamentu z ogrzewaniem podłogowym zapobiega przenikaniu wilgoci do betonu. Dzięki temu możliwe jest wykończenie podłogi dowolnym materiałem a także połączenie instalacji ze zróżnicowanymi źródłami energii.

WODNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ze względu na równomierny rozkład ciepła i wysoki komfort użytkowania to obecnie najczęściej wybierane ogrzewanie podłogowe. Całość instalacji oparta jest na rurach grzewczych, którymi płynie ogrzana do maksymalnie 55 °C woda. Instalacja taka powinna zostać zaplanowana na wczesnym etapie projektu, gdyż wymaga szczegółowego zaplanowania przestrzeni. Wodne ogrzewanie podłogowe jest kompatybilne ze źródłami energii posiadającymi regulację temperatury, takimi jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy kotły gazowe.

ELEKTRYCZNE OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Taki rodzaj ogrzewania będzie idealny dla pojedynczych pomieszczeń. Przewody grzejne, przewodzące prąd i zamontowane pod podłogą są wykonane z materiałów o specjalnym oporze elektrycznym, w czasie nagrzewania się oddają ciepło do otoczenia. Przy użyciu termostatu regulowana jest temperatura, więc ustawienie optymalnej temperatury nie stanowi problemu.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE STREFOWE

Do najbardziej wydajnych i komfortowych należy ogrzewania z wydzielonymi strefami. Każde pomieszczenie w domu ze względu na jego przeznaczenie oraz indywidualne preferencje mieszkańców wymaga innej temperatury. Dla przykładu w łazience da nam komfort cieplny temperatura 23°C, ale już w sypialnie będzie to 19°C, a z kolei w salonie 20°C. Ogrzewanie więc całości domu do jednej temperatury zaburza komfort mieszkańcom, bo na przykład temperatura 21°C w sypialni będzie za wysoka ale też generuje dodatkowe koszty związane z przegrzewaniem pomieszczeń.

Tak więc najbardziej ekonomiczną, wydajną i najwygodniejszą opcją jest ogrzewanie strefowe, gdzie każde pomieszczenie jest oddzielnie sterowane. Sterować możemy w sposób przewodowy lub bezprzewodowy. Wówczas koszt utrzymania pożądanego ciepła będzie niższy przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej temperatury pomieszczeń.

Sterowanie podłogówką umożliwiają podstawowe elementy jakimi są:

  • czujniki temperatury i regulatory pokojowe
  • sterownik zaworów termostatycznych
  • siłowniki termoelektryczne

Udostępnij artykuł

możesz także chcieć przeczytać o:

O nas

Jesteśmy firmą zajmującą się instalacją i modernizacją nowoczesnych kotłowni zgodnych z normami UE. Możemy zmodyfikować Twoją kotłownię i dostosować ją do wymogów programu „Czyste powietrze” w ramach dotacji bezzwrotnej.

Masz pytania?

  • Zadzwoń

    Odpowiemy na każde pytanie, z którym zadzwonisz. Kliknij połącz.

  • Napisz

    Skorzystaj z naszej strony lub mediów społecznościowych i napisz wiadomość - odezwiemy się.

© 2023 Europiec