Firma z tradycją

Firma z tradycją

Od 15 lat na rynku
Zajmujemy się instalacją i modernizacją systemów ogrzewania oraz ich serwisem. Dokonaliśmy kilkuset udanych instalacji lub modernizacji. W zakresie naszych usług jest też audyt energetyczny budynków. Jesteśmy autoryzowaną firmą w programie Czyste Powietrze.
Edit Template

Kotły na gaz

Kotły na gaz istnieją od kiedy pojawiła się możliwość redukowania ciśnienia gazu, którym są zasilane. Jednak dopiero w ostatnim dzięsięcioleciu, technika poszła na tyle do przodu, że pozwoliła na ekonomiczne wykorzystanie surowca gazowego.

KOTŁY NA GAZ I ICH ZALETY

Ogrzewanie gazowe wiedzie prym wśród technologii grzewczych wykorzystywanych w domach jednorodzinnych. Zalet takiego rozwiązania jest wiele. Gdy nie chcemy przeznaczać miejsca na kotłownię lub po prostu nie mamy takiego miejsca sprawdzą się idealnie wiszące kotły zajmujące niewiele miejsca. Możemy je umieścić wówczas nawet w kuchni. Możemy stworzyć instalację hybrydową łącząc ogrzewanie gazowe z gruntową pompą ciepła o niewielkich rozmiarach. Poza centralnym ogrzewaniem możemy otrzymać stały dostęp do wody użytkowej dzięki kotłowi dwufunkcyjnemu. Oczywiście jeśli wodę ogrzewają nam kolektory słoneczne to możemy zdecydować się na kocioł jednofunkcyjny. Jeśli zaś zdecydujemy się na ogrzewanie gazem ziemnym nie zawsze będziemy potrzebować komina. Są na rynku dostępne kotły kondensacyjne, którym do odprowadzania spalin wystarczy przewód powietrzno-spalinowy.

Na uwagę zasługuje też fakt, że do ogrzewania domu gazem nie jest wymagane posiadanie przyłącza gazowego. Możemy posłużyć się pojemnikiem na ciekły gaz, który będzie zasilał nasz piec. Taki pojemnik można zakopać pod ziemią, całkowicie pod powierzchnią gruntu lub ustawić na betonowym cokole, na gruncie.

Niekwestionowaną zaletą kotłów na gaz jest fakt, że dają możliwość utrzymania porządku w domu. W przeciwieństwie do drewna, węgla, brykietu, pelletu – nie brudzą. Nie wymagają też składowania paliw stałych, jak również nie trzeba czyścić pieca z popiołu. Urządzenia są samoobsługowe. Kondensacyjny piec gazowy jest w pełni ekologiczny, nie emituje dwutlenku siarki ani pyłów do atmosfery. Posiada przy tym wysoką sprawność energetyczną.

KOCIOŁ GAZOWY KONDENSACYJNY

Kocioł taki odzyskuje ciepło z pary wodnej, która w kotłach tradycyjnych unoszona jest przez komin wraz ze spalinami. Znajduje się w nim dodatkowy wymiennik, którego zadaniem jest odbieranie ciepła z pary wodnej. Zabieg taki pozwala na otrzymanie dodatkowo do 11% energii. Ten fakt właśnie powoduje, że kotły kondensacyjne są bardziej efektywne od tradycyjnych.

WYMAGANIA DLA KOTŁÓW GAZOWYCH

Aby kocioł gazowy mógł zakwalifikować się do programu Czyste Powietrze musi być spełniać wymagania klasy energetycznej minimum A na podstawie karty produktu i etykiety energetycznej. Natomiast osprzęt do kotła gazowego kondensacyjnego jeśli jest montowany w zestawie musi spełniać wymagania klasy energetycznej, co najmniej jedną klasę wyżej niż

wspomagane źródło ciepła na podstawie etykiety energetycznej dla zestawu.

Oznaczenie klasy informuje konsumentów ile kilowatogodzin zużywa dany kocioł w skali roku. Można więc ustalić, które urządzenia są energooszczędne, a więc pozwolą na realne oszczędności, zmniejszając rachunki za prąd. Klasa energetyczna określana jest w siedmiostopniowej skali. Urządzenia najbardziej energooszczędne oznaczane są literą A, a najmniej energooszczędne literą G. W ostatnim czasie rozszerzono tę skalę o dodatkowe klasy: A+, A++ i A+++, by jeszcze precyzyjniej rozróżniać energooszczędność kotłów o najmniejszym zużyciu energii.

Stosowanie klas oraz etykiet energetycznych wprowadzono by zminimalizować szkodliwy wpływ urządzeń grzewczych na środowisko. Z tego powodu, że pojawił się wymóg oznaczania kotłów gazowych, oraz innych urządzeń grzewczych odpowiednimi etykietami ich producenci zostali niejako zmuszeni do bardziej precyzyjnego określania efektywności swoich produktów.

Badania rynkowe wykazują, że konsumenci w Europie posiadają coraz większą świadomość ekologiczną, gdyż aż 85% z nich kupując urządzenia grzewcze zwraca uwagę na ich energooszczędność.

Większość grzewczych urządzeń gazowych dostępnych obecnie na rynku to właśnie te z oznaczeniami A, A+, A++ i A+++, a więc o największej efektywności energetycznej. Współczynnik efektywności energetycznej obliczany jest na podstawie sprawności kotła. Uwzględnia również ilość zużywanej przed dane urządzenie energii odnawialnej.

ETYKIETOWANIE ZESTAWÓW

Gdy mamy do czynienia z wyznaczaniem klas energetycznych zestawów, np. kondensacyjnego kotła gazowego z regulatorem pogodowym zwiększamy klasę energetyczną. Stosując kocioł gazowy kondensacyjny o współczynniku ηs > 93,5% wraz z regulatorem pogodowym klasy VI jest możliwe osiągnięcie klasy energetycznej A+.

Udostępnij artykuł

możesz także chcieć przeczytać o:

O nas

Jesteśmy firmą zajmującą się instalacją i modernizacją nowoczesnych kotłowni zgodnych z normami UE. Możemy zmodyfikować Twoją kotłownię i dostosować ją do wymogów programu „Czyste powietrze” w ramach dotacji bezzwrotnej.

Masz pytania?

  • Zadzwoń

    Odpowiemy na każde pytanie, z którym zadzwonisz. Kliknij połącz.

  • Napisz

    Skorzystaj z naszej strony lub mediów społecznościowych i napisz wiadomość - odezwiemy się.

© 2023 Europiec